LETONYA

RİGA

 

Nasıl gidilir?

Riga'ya THY'nin ve Airbaltic'in İstanbul'dan aktarmasız seferler bulunmakta.

Riga nerede kalınır?

Riga'da otel seçerken Oldtown'da olmasına dikkat edilmeli. Ben Oldtown'a 15dk yürüme mesafesinde olan Welton Getrude otelde konakladım. Temiz ve güvenli bir hotel ayrıca kahvaltısı zengin sadece terlik için 2,5 Euro ödemek haricinde herhangi bir ekstarayla karşılaşmazsınız. Ama yine de Oldtown'da benzer fiyata benzer oteller bulabilirsiniz.

Riga'da yemek yenecek yerler?

Yemek konusunda deniz ürünleri yiyorsanız çok fazla zorlanmayacaksınızdır. Ama dönerden vazgeçmem diyorsanız Oldtown'da Balili döner var, sahibi de yardımsever ve döneri Avrupa standartlları için gayet güzel. Değişik tatlar tatmak istiyorsanız Galerija alışveriş merkezinin altında Dada adıyla bir Moğol lokontası mevcut. İlk önce oturuyorsunuz sos ve kasenin boyutunu seçiyorsunuz. Daha sonra açık büfeden aşçının sizin için pişirmesini istediklerinizi kasenize doldurup bırakıyorsunuz. Steakhouslar pahalı ve biftekler well-done olarak istendiğinde çokta lezzetli gelmiyor. Mediumda bize pek uymuyor. Charlies pizza restaurantını da deneyebilirsiniz, vejeteryan pizza çeşitleri mevcut.

Riga gezilecek yerler?

Özgürlük Anıtı

Ahilik binası

Önünde ilk çam ağacı geleneğinin başlatıldığı ve karakafalılar olarak adlandırılan bina Riga'nın sembol yapılarından bir tanesidir.

St Peter Kilisesi

Kulesinden farklı bir şehir manzarası görebileceğiniz kilise, giriş ücretlidir.

Kapalı Pazar

Eski zeplin hangarlarının günümüzde pazar olarak kullanılmaktadır. Balık pazarınnın olduğu bölüm gayet zengin. Fakat şehrin en fakir mahallerinin dibinde oolduğu için cüzdana ve çantaya dikkat edilmelidir.

Yün Atölyesi

Küçük bir yün müzesi var aslında atölye demek daha doğru olarak. Sokağındaki tüm tabeleler örgüyle giydirilmiş. Fotağraç çekmekten hoşlanır için değişik bir deneyinm olacaktır

Letonya Akademisi

En üst kaatından güzel bir Riga manzarası var. Normalde ücretli biz konferansa katıldığımız için zaten binanın içindeydik ve ücretsiz en tepeye çıkabildik. Sizde kendinizze içeride bir iş ve inanılabilir bir mazeret bulursanız sanırım ücretsiz girebilirsiniz.

Rus Kilisesi

İç resimlendirme açısındangenellikle ortodoks kiliseleri daha ilgi çekici olmakta. Özgürlük anıtının arkasında yer almakta.

Skyline Bar

Radisson Otelin çatısında eşsiz Riga manzaralı ve içecek fiyatları eski şehre göre mekan-fiyatlandırma açısından uygun sayılacak bir mekan. Özgürlük anıtının arkasında yer alan Radisson otel çünkü Riga'da birkaç tane daha Radisson otel göreceksiniz.

Pilsates Kanalı ve Parkı

Kanalda yazın tekne turu yapabiliyormuş. Parkın en önemli yeri, üzerinde birçok kilit yer alan köprü. Hikayesini anlatmak gerekirse yeni evlenen çiftler evlilikleinin sonsuz olması için bu koprüye kilit asıyorlarmış. Ama tabi zamanla köprünün kilitleri çekememesi nedeniyle günümüzde belirli aralıklarla bazı kilitler sökülüyormuş

Sigulda Gezisi

Sigulda doğal güzellikleri ile İsviçre şehri gibi olarak adlandırılarak Letonlar tarafından övünülen küçük bir şehir. Bisiklet kiralayarak dolaşma imkanınız var ve en uçtaki kaleye kadar mesafe baya uzun. Sigulda'da görebileceklerinizi sıralarsak, ilk önce tren veya otobüs garından yürüme mesafesi uzaklıktaki kiliseyi ücretsiz görebilirsiniz. Sigulda'da gezilmesi gereken iki kale mevcut biri kiliseden sonra yürüme mesafesinde ulaşabilir diğeri ise gayet zahmetli ve uzun bir yol gerektiriyor. Bisiklet kiralamak dik yollarda ne kadar mantıklı bilemiyorum ama bence yürümeyi sevmeyen birisiyseniz mutlaka bir araç bulmalısınız. Dönüş için minibüs bulma şansınız var. Son kalenin olduğu yerde sorarsınız durağı göstereceklerdir. İkinci kale yolunda mağaralar ve teleferik yolculuğu eğlenceli gelecektir. Mağaralara isimler kazınmış ve herkes en eski kazınmış ismi  bulmaya çalışıyor.

 


 

Jurmala Gezisi

Pundalas Sarayı Gezisi

Araç Kiralama

Araç kirlarken dikkat etmeniz gereken şey araçların yaşı, markası çok iyi olsa da çok yaşlı araçlar kiralık olarak sunulabilmekkte. Ayrıca polislerine dikkat etmek gerek rüşvet istiyorlar durdurup. Sakin kalıp hatanızı sorup, burada ödeme yapmayacağınızı ve konsolosluğu arayıp bilgi edinmek istediğinizi söyleyin. Polise rüşvet yaygın ama yabancı bir ülkede kaçınılması gereken bir durum ve nasıl ceza yazılacağı konusunda pek bilgili de değiller.


 Taksi

Her durağın fiyatladırması çok farklı o yüzden en uygun olan Panda Taksi + 371 Letonya kodu 67600006. Kaldığınız otelden resepsiyona rica ederseniiz sizin için yapacaklardır. Resepsiiyonların çağırdığı taksiler genelde 2, 3 kat daha pahalı oluyor

Sitede ara

© 2014 Tüm Hakları Saklıdır.